216994-2018 - ÄndringSverige-Norrköping: Tolktjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmedling av distanstolkstjänster
Referensnummer: 3.2.1-2018-15063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar tolk via telefon och callcenter.
Distanstolkning kan ske på följande sätt:
Område a) Telefontolkning - tolkning på distans med enbart ljud
Område b) Callcenter – tolkning på distans med enbart ljud i en skyddad arbetsmiljö i Leverantörens lokaler
Anbudsgivare som lämnar anbud i denna upphandling ska kunna leverera i upphandlingens samtliga delar a och b. Anbud ska lämnas på hela underlaget.
Migrationsverket genomför två (2) parallella upphandlingar avseende tolkförmedlingstjänster.
Följande upphandlingar genomförs och handläggs parallellt:
3.2.1-2018-15063 avser förmedling av distanstolktjänster
3.2.1-2018-15060 avser förmedling av platstolktjänster