217034-2024 - Resultat
Sverige – Ombyggnadsarbete – Byggservicearbeten
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggservicearbeten
BeskrivningRamavtal avseende byggservicearbeten i form av in- och utvändiga reparationer, ny-, om- och tillbyggnadsprojekt, underhållsarbeten samt förekommande försäkringsskador. Beställarens fastighetsbestånd består av cirka 8 863 lägenheter och ca 244 lokaler. Entreprenaden är uppdelad på fyra geografiska områden där anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera områden.
Intern identifierare23/21
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelByggservicearbeten generell del
Huvudklassificering (cpv): 45454000 Ombyggnadstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelFörvaltningsområde Råslätt
BeskrivningRamavtal avseende byggservicearbeten i form av in- och utvändiga reparationer, ny-, om- och tillbyggnadsprojekt, underhållsarbeten samt förekommande försäkringsskador för förvaltningsområde Råslätt. Antal lägenheter inom området beräknas till ca 2911 var av ca 550 studentlägenheter. Antal kommersiella lokaler beräknas till ca 60.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelFörvaltningsområde City
BeskrivningRamavtal avseende byggservicearbeten i form av in- och utvändiga reparationer, ny-, om- och tillbyggnadsprojekt, underhållsarbeten samt förekommande försäkringsskador för förvaltningsområde City. Antal lägenheter inom området beräknas till ca 2290. Antal kommersiella lokaler inom området beräknas till ca 82.
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelFörvaltningsområde Österängen
BeskrivningRamavtal avseende byggservicearbeten i form av in- och utvändiga reparationer, ny-, om- och tillbyggnadsprojekt, underhållsarbeten samt förekommande försäkringsskador för förvaltningsområde Österängen. Antal lägenheter beräknas till ca 2042. Antal kommersiella lokaler inom området beräknas till ca 59.
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelFörvaltningsområde Öxnehaga
BeskrivningRamavtal avseende byggservicearbeten i form av in- och utvändiga reparationer, ny-, om- och tillbyggnadsprojekt, underhållsarbeten samt förekommande försäkringsskador för förvaltningsområde Öxnehaga. Antal lägenheter inom området beräknas till ca 1620. Antal kommersiella lokaler inom området beräknas till ca 43.