217143-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för järnvägar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
64 BEST Järnväg
Referensnummer: 2018-00505/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna inbjudan avser anbudsansökan till upphandling av entreprenaden 64 BEST.
Entreprenad omfattar BEST arbeten med komplett banöverbyggnad med spår, gatuspår, växlar, stoppbockar. Kontaktledningsanläggning med stolpar, bryggor, transformatorer, återgångsledning mm. Elanläggning för växelvärme, bangårdsbelysning, teknikhus, transformatorer mm. Signalanläggning med tillhörande signaler och signalutrustning i teknikrum /teknikhus. Tele anläggning med tillhörande opto för hela EST anläggningen samt anslutning mellan Norviks hamn och TRV Nynäsbanan.
EST arbeten i befintliga Nynäsbanan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45234130 Anläggningsarbeten avseende ballast, 45234160 Anläggningsarbeten för kontaktledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen