217230-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2019/399 Upphandling avseende granskning av styrdokument, processer och rutiner kopplade till upphandling/avrop av konsulter
Referensnummer: 2019/399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska kraftnät har identifierat ett antal brister kopplat till avrop av konsulter och det systematiska arbetet mot oegentligheter. Under 2019 kommer Svenska kraftnät att implementera ett antal åtgärder baserat på dels internrevisionens granskningsrapport avseende Svenska kraftnäts förebyggande arbete mot oegentligheter och korruption och dels myndighetens egen riskanalys över inköpsprocessen för konsulter. Upphandlingen syftar därför till att granska processer och rutiner kopplat till avrop av konsulter och det systematiska arbetet mot oegentligheter. Granskningen ska bedöma efterlevnaden av nya processer och rutiner efter att åtgärder enligt handlingsplanen för att förebygga oegentligheter och korruption har implementerats samt fånga upp oidentifierade risker och ge rådgivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79412000 Finansiella konsulttjänster, 79416200 Konsulttjänster för public relations, 79418000 Konsulttjänster för upphandling, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79720000 Utredning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen