217324-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning – Städ 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStäd 2024
BeskrivningOmfattning Upphandlingen avser städtjänster på 46 objekt fördelade i fyra geografiska områden som utgör anbudsområden. Verksamheterna som upphandlas är förskolor, skolor, idrottshallar, bibliotek, kontor, fritidsgårdar, musik- och danslokaler, daglig verksamhet och äldreboenden. Inom varje anbudsområde finns möjligheten att avropa periodiska tjänster till de objekt med egen anställd städpersonal. Anbudsområden: 1. Gustavsberg och Durö/Stavnäs 2. Värmdölander och Ingarö Upphandlingen syftar till att teckna avtal för tjänsterna beträffande tjänsteområde SE (städning) enligt AFF 15, dessa beskrivs i handling 06.4 Tjänstebeskrivningar. Leveransstart planeras till 2024-08-01. För att tillgodose B:s krav på städning avser B att teckna avtal med en (1) leverantör per anbudsområde. Utförligare uppgifter om omfattning av entreprenaden framgår av handling 06.2 Kontraktsformulär, punkt K0 och K1.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGustavsberg och Djurö/Stavsnäs
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92787:Lot:1
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelVärmdölandet och Ingarö
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92787:Lot:2