217343-2022 - PlaneringSverige-Härnösand: Läkemedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern Remiss Rekvistionsläkemedel Sevofluran
Referensnummer: 22RS4562
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland, Västerbotten, Norrbotten och Jämtland Härjedalen avser att upphandla läkemedel Sevofluran, som beställs genom rekvisitionsförfarande och administreras av sjukvårdspersonal inom de fyra norra regionerna. Med denna externa remiss ges möjlighet att lämna synpunkter och kommentarer på ett utkast till upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen