217405-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: KS20.147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser Lerums kommuns behov av en heltäckande resebyråservice för tjänsteresor samt övriga typer av resor föremål för samtliga avtalsanvändare.
Detta omfattar bl.a. bokning av alla typer av färdmedel/transporter och logi/övernattning inrikes och utrikes i hela världen.
Bokning av resor och övriga tjänster ska tillhandahållas både via personlig service och självbokning.
Leverantören ska även tillhandahålla för uppdraget nödvändiga stödtjänster för full funktionalitet samt erbjuda associerade kringtjänster såsom visumansökan, grupp- och konferensbokningar, resestatistik, miljöstatistik etc.
Avtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen