217410-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vaxholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätteritjänster
Referensnummer: SN 2019/105.055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hemtjänsten inom Staden är ett verksamhetsområde inom socialförvaltningen. Förutom den kommunala hemtjänstleverantören finns det sedan januari 2020 två (2) privata hemtjänstleverantörer som har avtal med Staden. Cirka femtio (50) kunder i Stadens hemtjänst använder sig av tvätteritjänsten idag.
Stadens hemtjänst har under flera år köpt tvätteritjänst för brukares tvätt.Tvätteritjänsten innefattar hemtjänstkunder i ordinärt boende och omfattar alla brukare som beviljats insatsen tvätt och som valt Stadens hemtjänst.
Uppdraget avser tvätteritjänster för hemtjänstkunder (i upphandlingsunderlaget benämnd kund) i ordinärt boende.
Uppdragets omfattning kan komma att förändras under avtalstiden p.g.a förändrade behov.
Reserverad upphandling
Denna upphandling genomförs som en reserverad upphandling enligt 4 kap. 18§ LOU.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hemtjänsten inom Staden är ett verksamhetsområde inom socialförvaltningen. Förutom den kommunala hemtjänstleverantören finns det sedan januari 2020 två (2) privata hemtjänstleverantörer som har avtal med Staden. Cirka femtio (50) kunder i Stadens hemtjänst använder sig av tvätteritjänsten idag. Tvätt som insats är biståndsbedömd och individuella biståndsbeslut enligt Socialtjänstlagen, SoL, finns för dem som har insatsen tvätt. Insatsen omfattar tvätt var fjortonde dag och kan variera efter kundens behov dock max två gånger per månad.
Stadens hemtjänst har under flera år köpt tvätteritjänst för brukares tvätt. Tvätteritjänsten gör även att undersköterskor och vårdbiträdens arbete inom Stadens hemtjänst renodlas mer till omvårdnadsarbete. Tvätteritjänsten innefattar hemtjänstkunder i ordinärt boende och omfattar alla brukare som beviljats insatsen tvätt och som valt Stadens hemtjänst.
Den avtalade leverantören åtar sig att utföra de insatser i fråga om tvätt som följer Stadens biståndsbeslut. Leverantören ska tillse att tvätt och efterbehandling utförs på ett sådant sätt att krav på god hygien upprätthålls. Tvätteritjänsterna kommer att utföras inom hela Staden. Hemtjänsten hämtar och lämnar tvätt till boende i öarna. Tjänsten kommer att utföras i samarbete med Stadens hemtjänst.
Avtal tecknas med en leverantör.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Stadens behov av tvätteritjänster genom tydlig information, enkla beställnings- och betalningsrutiner samt till prisvärd kvalitet. Syftet är också att avtalet ska leda till yrkesmässig integration av för personer med funktionsnedsättning eller som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.