2. Förfarande
Förfarande
Titel: Thorildsplans gymnasium: Ombyggnad och underhåll
Beskrivning: Entreprenaden omfattar utbyggnad av befintlig matsal med tillhörande kök, dimension-erat för 1 650 portioner och totalt 511 sittplatser. Uppdraget innefattar även anpassning av aulaenheten så att den kan fungera som en fristående och uthyrningsbar enhet. Därutöver ska en ny huvudentré byggas samt markarbeten och erforderliga rivningsåtgärder enligt förfrågningsunderlaget. Projektet ska genomföras i två huvuddelar (HD1 och HD2) för att säkerställa verksamhet-ens möjlighet till intern evakuering samt bibehållen drift under byggtiden.
Intern identifierare: SISAB 2025/376
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45262700 Ombyggnadsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Thorildsplans gymnasium: Ombyggnad och underhåll