21748-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner - Programvaror och molntjänster
Referensnummer: 004/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Nu genomför Göteborgs Stads Inköp och upphandling en ramavtalsupphandling av en licenspartner för att tillgodose stadens behov av programvaror, molntjänster och tillhörande konsulttjänster.
Utöver att agera återförsäljare av programvaruleverantörers produkter och vara stadens Microsoft Licensing Solution Provider (LSP), omfattar uppdraget också att vara en strategisk partner i licensrelaterande ärenden.
Låter detta som en intressant affär för er? Välkomna att lämna anbud enligt anvisningar i upphandlingsdokumentet!
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48310000 Programvara för dokumentredigering, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen