Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskin- och transporttjänster
Referensnummer: AVT2020/0025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för inhyrning av olika entreprenadmaskiner och lastbilstransporter med förare. Maskin- och transporttjänster behövs framförallt vid gatuarbeten, ledningsarbeten och andra mindre schaktarbeten samt planerade anläggnings- och servicearbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen