Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ismaskin
Referensnummer: GNU 2022/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 37481000 Isbanemaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Falu kommun avser att upphandla en (1) isbanemaskin som ska användas på Lugnets bandyplan. Bandyplanen är för närvarande en utomhusplan, därför efterfrågas en isbanemaskin för utomhusbruk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 37481000 Isbanemaskiner, 37480000 Maskiner eller instrument för idrotts- och fritidsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Falu kommun avser att upphandla en (1) isbanemaskin som ska användas på Lugnets bandyplan. Planen är för närvarande en utomhusplan, därför efterfrågas en ismaskin för utomhusbruk.