217569-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: RD21/06098
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser köp av livsmedel inkl. leveranser till Region Dalarnas olika enheter och avser: Djupfrysta varor, Kolonial, Bryggeri , Färskt kött, chark och pålägg, Mejeri och ost mm, Färska ägg samt Kaffe.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15250000 Fisk och skaldjur, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15540000 Ostprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15980000 Alkoholfria drycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen