See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS Tekniska konsulter
Beskrivning: DIS Tekniska konsulter
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Arkitekter
Beskrivning: Arkitekt, Inredningsarkitekt, gestaltningsarkitekt. Sakkunnig inom storkök, tillgänglighet, akustik, antikvariska frågor, varsamhet för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Inventering av byggnadsteknisk status, tillgänglighet, hållbarhet mm. - Sakkunnig: storkök, akustik, tillgänglighet, varsamhet mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Belysning
Beskrivning: Utrednings-/Skissarbete i tidiga skeden (program/förstudie/förprojektering/systemhandling) Uppdrag kan omfatta: - Detaljprojektering för framtagande av upphandlingsdokument samt bygghandlingar för både totalentreprenader samt generalentreprenader. - Statusbesiktningar av befintliga anläggningar. - Framtagande av ritningar, tekniska beskrivningar, mängdförteckningar, kalkyler och övriga erforderliga handlingar kopplat till belysningsarbeten. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av underlag för relationshandlingar. - Framtagande av relationshandlingar. - Energiutredningar - Kostnadsberäkningar - Ljusplanering - Stöd vid upphandling av entreprenör samt material för gatubelysning. - Granskning av handlingar - Byggledning - Projektledning - Entreprenadbesiktning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3. Bergteknik
Beskrivning: Projektering och utredning av planerade anläggningar i berg. Uppdrag kan omfatta: - Statusbesiktningar, inspektioner, tekniska kontroller, utredningar, rådgivning, beräkningar på befintliga konstruktioner och anläggningar. - Upprättande av kostnadsberäkningar, ritningar, tekniska beskrivningar samt granskning av handlingar - Framtagande av förfrågningsunderlag och arbetshandlingar. - Utförande av huvudinspektioner - Genomförande av bergtekniska undersökningar och utredningar. - Upprättande av handlingar för drift- och underhåll - Framtagande av riskanalyser för bergsprängningar - Framtagande av schaktplaner för arbeten i berg
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4. Besiktning anläggning
Beskrivning: Entreprenadbesiktning (förbesikning, slutbesiktning, garantibesiktning) enligt AB och ABT. Uppdrag kan omfatta Statusbesiktningar, asfaltsbesiktningar
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 5. Besiktning hus
Beskrivning: Huvudbesiktningsman som utser besiktningsgrupp för entreprenadbesiktning. Besiktningsman Bygg, el, VVS, styr och övervakning, mark, hissar, brand-/utrymningslarm mm för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Statusbesiktningar. - Rådgivning i sakfrågor. - Granskning av övriga konsulters handlingar inför upphandlingar. - Entreprenadbesiktning (förbesikning, slutbesiktning, efterbesiktning, garantibesiktning) enligt AB och ABT.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 6. Brandkonsult
Beskrivning: Brandkonsult för byggnader och tomtmark Uppdrag kan omfatta: - Statusbesiktningar. - Rådgivning i sakfrågor. - Framtagande av brandskyddsbeskrivning. - Granskning av övriga konsulters handlingar vid skedesövergångar. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Framtagande av brandskyddsdokumentation. - Framtagande av sakkunnighetsintyg.
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 7. Buller & vibrationer
Beskrivning: Handläggning av uppdrag inom området buller och vibrationer, inom- och utomhus. Uppdrag kan omfatta: - utredningar om buller och vibrationer samt förslag på åtgärder. - Övergripande och detaljerade mätningar, utredningar, inventeringar, analyser och beräkningar av trafikbuller (tåg, väg, flyg, båtar mm), ta fram förslag på planbestämmelser, uppföljning av krav vid bygglov, utbildning av handläggare i bullerfrågor - Medverka i projekt - Kontroll av ljudmiljön eller vibrationsmiljön såväl inomhus som utomhus - Rådgivning - Kartläggning
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 8. Byggadministration hus
Beskrivning: Projektledning och byggadministration för uppförande av byggnader. Uppdrag kan omfatta: - Statusbesiktningar. - Rådgivning i sakfrågor. - Projektledning, projekteringsledning, byggledning, KA, kontrollant bygg, projektadministratör. - Installationssamordning. - Generalkonsult. - CM-konsult. - Stöd vid upphandlingar. - Stöd vid förhandling med interna och externa parter. - Kalkylarbete. - Hållbarhetsfrågor.
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 9. Byggledning anläggning
Beskrivning: Byggledning inom anläggning Uppdrag kan omfatta: - Stöd avseende produktionsfrågor i projektens tidiga skeden - Stöd vid genomförandeplanering - Stöd vid upphandlingar - Stöd vid förhandling med interna och externa parter - Rådgivning i sakfrågor - Granskning av handlingar
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 10. Byggnadskonstruktion
Beskrivning: Konstruktör, geoteknik, markundersökning för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Inventering av byggnadsteknisk status, lastberäkningar, energiutredningar, mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar.
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 11. Byggnadsverk
Beskrivning: Utredning och projektering av planerade kommunala anläggningar som exempelvis bryggor, trappor, strandpromenader, broar och murar. Uppdrag kan omfatta: - Statusbesiktningar, inspektioner, tekniska kontroller, utredningar, rådgivning, beräkningar på befintliga konstruktioner - Upprättande av kostnadsberäkningar, ritningar, tekniska beskrivningar samt granskning av handlingar - Framtagande av förprojektering, systemhandlingar, förfrågningsunderlag och arbetshandlingar - Upprättande av handlingar för drift- och underhåll - Provtagning av konstruktionsmaterial, analys på lab samt utvärdering av resultat - Upprättande av LCC/LCA-analyser - Hållbarhetsfrågor.
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: 12. Dagvatten, hydrogeologi
Beskrivning: Framtagande av utredningar och analyser för system och objekt kopplat till hantering av dagvatten.Uppdrag kan omfatta: - Kapacitetsberäkningar för dagvattensystem - Skyfallsanalyser - Projektering av dagvattenanläggningar från förprojektering till detaljprojektering - Inventering av befintliga anläggningar - Hydrogeologiska utredningar
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: 13. El
Beskrivning: Uppdrag inom el, belysning, elkraft, svagström, brand-/ utrymningslarm. Sakkunnig avseende lösningar för låssystem, skalskydd och invändig säkerhet för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Inventering av byggnadsteknisk status, energiutredningar, energioptimeringsarbete mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar.
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: 14. Exploateringsstöd Mark och exploatering
Beskrivning: Förhandling med interna och externa parter Uppdrag kan omfatta: - Upprättande av avtal (t.ex. exploateringsavtal, ramavtal, överenskommelser om fastighetsreglering) - Genomförande av markanvisning - Markupplåtelser såsom arrenden, tomträtter och andra nyttjanderätter - Rådgivning i markfrågor
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: 15. Fastighets- och markvärderingstjänster
Beskrivning: Fastighetsvärderingstjänster och markvärdesbedömningar av varierande storlek.
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: 16. Gatukostnadsutredningar
Beskrivning: Detaljplanen som instrument/styrmedel Uppdrag kan omfatta: - Genomförande av detaljplaner - Plan- och bygglagens bestämmelser om gatukostnader, 6 kap §§ 24-38 Exempelvis kan följande moment ingå: - Presentera gatukostnadsutredning på samrådsmöte - Sammanställa och bemöta synpunkter från sakägare - Ta fram fördelningsområde/avgränsning av område - Ta fram fördelningsgrund, sammanställa gatukostnadskalkyl - Ta fram fastighetsägarförteckningar - Undersöka befintliga bygglov
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: 17. Geodetisk mätning
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: - Lägeskontroll av byggnad - Detaljmätning - Utstakning/utsättning av byggnad - Utvisning av fastighetsgräns - Stomnätsmätning - Avvägning/höjdmätning - Projekteringsmätning - Inmätning av ledningar
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: 18. Geoteknik
Beskrivning: Övergripande eller detaljerade utredningar avseende geoteknik vid ny- och ombyggnad av allmänna anläggningar. Uppdrag kan omfatta: - Geotekniska undersökningar och provtagningar i fält med borrvagn - Framtagande av markundersökningsrapporter (MUR) - Dimensionering, projektering, beräkning, rådgivning inom fackområdet - Upprättande av utlåtande och tekniska beskrivningar - Framtagande av markmodeller i 3D utifrån utförda provtagningar - Kontroll och besiktning av åtgärder
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: 19. GIS -konsult
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: - Digitalisering - Dataintegration - Datakonvertering - Automatisering
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: 20. Hisskonsult
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: - Inventering av byggnadsteknisk status mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Framtagande rambeskrivning hiss - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: 21. Kalkylering
Beskrivning: Konsulten ska leda och handlägga uppdrag avseende kostnadskalkyler. Uppdrag kan omfatta: - Trafikanläggningar - Vägar, gator etc. - VA-anläggningar - Parkanläggningar - Gatubelysning - Konstruktionsbyggnader (kajer, broar, bergtunnlar, stödmurar mm) - Marksaneringsarbeten - Rivningsarbeten - Driftskostnadskalkyler - LCC-beräkningar (life cycle costs) - Geotekniska åtgärder - Produktionskalkyler och avstämningar - Översiktliga ekonomiska kalkyler för utbyggnad av allmänna anläggningar - Fördjupade ekonomiska kalkyler att använda som underlag vid förhandlingar och kostnadsberäkningar av olika allmänna anläggningar
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: 22. Kulturmiljö
Beskrivning: Kulturmiljö och antikvarisk kompetens. Uppdrag kan omfatta: - Leda, samordna och handlägga uppdrag inom ämnesområdet kulturmiljö och antikvarisk kompetens. - Kulturhistorisk inventering, utredning, värdering och analys. - Antikvarisk förundersökning - Rådgivning - Att kunna värdera kulturvärden och sätta in dem i en kontext och ett analytiskt sammanhang inför vidare avvägningar i planeringsprocessen. - Konsekvensanalyser och MKB-erfarenhet hör till kompetensbilden. Uppdragen omfattar både tätbebyggda och glesbebyggda miljöer.
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: 23. Landskapsarkitekt
Beskrivning: Landskapsarkitekter med olika inriktning. Uppdrag kan omfatta: - Inventering av fastighetsteknisk status, tillgänglighet, hållbarhet, naturvärdesinventering mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner - Framtagande av relationshandlingar och bygghandlingar - Hållbarhetsfrågor - Statusbesiktningar och inventeringar
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: 24. Miljökonsult hus
Beskrivning: Miljöinventering och provtagning, miljöval, byggvarubedömning, energiberäkningar, dagsljusberäkningar, certifiering miljöbyggnad för byggnader och tomtmark.Uppdrag kan omfatta: - Statusbesiktning, inventering av byggnader och mark inklusive provtagning vid behov - Rådgivning i sakfrågor. - Framtagande av miljötekniska PM/ program, underlag Miljöbyggnad silver. - Framtagande av handlingsplan för avhjälpandeåtgärder. - Framtagande av rivningsplan. - Framtagande av tillstånd samt anmälan för sanering av byggnader och mark.
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: 25. Miljötekniska utredningar
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta att leda och handlägga uppdrag i ärenden inom: - Miljöbalkens områden - utsläpp till mark, luft och/eller vatten (yt- och grundvatten) samt - Sanering av förorenad mark, vatten och sediment. Uppdrag kan omfatta: - Utföra miljötekniska undersökningar, provtagningar och miljökontroll inkluderande fältundersökningar, exempelvis provtagningar på jordmaterial, utförande av provgropar, undersökning av markbeläggningar, vatten- och sedimentprover, luftkvalitetsmätningar. - Analys av provtagningar, se till att analyser av prover utförs av ackrediterat labb - Övergripande eller detaljerade utredningar, analyser och inventeringar - Ansvara för framtagande av anmälningar enligt miljöbalken, ansökningar för miljödomar, åtgärdsförslag och kontrollprogram - Upprätta MKBer - Kartläggning - Rådgivning
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: 26. Multidisciplinära uppdrag
Beskrivning: Området omfattar multidisciplinära uppdrag som kan förekomma inom anläggningsteknik som bl.a. - Underlag för programhandlingar - Tekniska förstudier och utredningar - Förprojekteringar - Systemhandlingar - Detaljprojekteringar - Upphandlingsdokument (Förfrågningsunderlag) - Bygghandlingar Med multidisciplinära uppdrag menas att följande discipliner i olika omfattning kan komma att efterfrågas samtidigt: - Vägteknik - Geoteknik - Dagvatten - Mätteknik - Trafikteknik - VA- teknik - Ledningssamordning - Landskap - Byggnadsverk - Miljöteknik - Bergteknik - Belysning - Kalkyl - Produktionsplanering - BASP/U
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: 27. Naturvärdesinventeringar
Beskrivning: Naturvärdesinventeringar enligt svernak standarden för naturvärdesinventering SS 199000. Uppdrag kan omfatta: - inventeringar och rapportskrivning med anpassningar till gällande uppdrag. - Inventeringar - bedömningar enligt artskyddsförordningen - registrering av funna arter i artportalen - förslag på kompensationsåtgärder vid planering och exploatering - projektmedverkan - rådgivning - leverans av kartunderlag
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: 28. Plankonsulter
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: 1. Detaljplanering - uppdrag som innebär att leda, samordna och handlägga arbetet med planläggning. - Rita förslag till plankarta med planbestämmelser. - Ta fram skisser, illustrationer, visualiseringar, gestaltningsförslag och gestaltningsprogram. - Ta fram planbeskrivning, samrådsredogörelse/utlåtande och andra textdokument kopplade till detaljplan eller planprogram. - Möten/samråd med sakägare och andra intressenter - planering, genomförande och sammanställning av dialogmöten. - Övergripande eller detaljerade utredningar, inventeringar och analyser kopplade till planläggningen. Det kan vara inom ämnesområdena trafik, riskanalys, geoteknik, landskap, klimat, hållbar stadsbyggnad (ekologisk, ekonomisk och social), trygghet/säkerhet, folkhälsa och tillgänglighet. - Samordna övrigt utredningsarbete, t.ex. miljökonsekvensbeskrivning, hälsokonsekvensbeskrivning, riskbedömning och strategisk miljöbedömning. 2. Strategisk planering: Leda, samordna och handlägga uppdrag inom strategisk planering: - Ta fram övergripande gestaltningsstudier, skisser och strukturplaner. - Ta fram strategiska dokument, visioner och stadsbyggnadsstrategier - Göra övergripande inventeringar, utredningar och analyser inom strategisk planering inom trafik, riskanalys, landskap, klimat, hållbar stadsbyggnad (ekologisk, ekonomisk och social), samhällsekonomi och handelsanalyser. - Samordna övrigt utredningsarbete. - Samordna olika aktörer i processen. 3. Visionsarbete och medborgardialog: Leda, samordna och handlägga uppdrag inom visionsarbete och medborgardialog. - Processledning och projektsamordning. - Att planera, genomföra och sammanställa projektaktiviteter i stadsbyggnadsprojekt samt andra strategiska stadsutvecklingsarbeten. - Driva visionsarbete gentemot olika målgrupper och att samordna aktörer. - Kunna dra slutsatser från vision och dialogarbete för vidare arbetet i stadsutvecklingsprocessen.
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: 29. Projektledning exploatering
Beskrivning: Projektledning (upprättande av tidplaner, ekonomistyrning, ledning av projektgrupper mm) - Rådgivning i stadsbyggnadsfrågor av övergripande karaktär - Förhandling med interna och externa parter
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: 30. Projektledning och projekteringsledning anläggning
Beskrivning: 30. Projektledning och projekteringsledning anläggning
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: 31. Riskanalys vibrationsalstrande arbeten
Beskrivning: Framtagande av riskanalys i samband med bergsprängning samt övriga vibrationsalstrande arbeten. - Bedömning av risker vid sprängningsarbeten - Besiktning av fastigheter och egendom map känslighet för vibrationer - Bedömning av förutsättningar för vibrationer - Fastställning av svängningstal för sprängningsarbeten - Genomförande av för- och efterbesiktningar av fastigheter - Upprätta rapporter och redovisningar av utfört arbete
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: 32. Riskutredning detaljplan
Beskrivning: Olika typer av riskutredningar av detaljplaner. Uppdrag kan omfatta: - utredning av eventuella olycksrisker som konsekvens av framtaget planförslag med hänsyn till befintliga förutsättningar och planerad markanvändning.
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: 33. Trafik
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta: - Trafikplanering (t.ex. förstudier för fysiska trafiksäkerhets- och cykelåtgärder samt undersökning av status i systemet, t.ex. återkommande studier för beläggning av infartsparkering, flödesmätningar för alla trafikslag exkl. kollektivtrafik, liksom hastighetsmätningar) trafikanalyser, tillgänglighetsfrågor - Olika typer av trafikutredningar, både rena trafikutredningar men även utredningar inom ramen för detaljplaner, exploatering och idéstudier.
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: 34. VA
Beskrivning: Olika typer av uppdrag inom VA såsom projektering, projektledning, utredningar, förstudier, analyser med mera.
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: 35. VVS
Beskrivning: Ventilation, värme, kyla, styr och regler, sprinkler, VA och dagvatten för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Inventering av byggnadsteknisk status, energibalansberäkning (IDA ICE), energiutredningar, energioptimeringsarbete mm. - Rådgivning i sakfrågor. - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program. - Upprätta program-, system- och bygghandlingar. - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar. - Upprättande av förfrågningsunderlag. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering. - Medverka vid uppföljning under byggtiden. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av relationshandlingar
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: 36. Vägteknik
Beskrivning: Utrednings-/Skissarbete i tidiga skeden (program/förstudie/förprojektering/systemhandling) - Detaljprojektering för framtagande av upphandlingsdokument samt bygghandlingar för både totalentreprenader samt generalentreprenader. - Statusbesiktningar av befintliga anläggningar. - Framtagande av ritningar, tekniska beskrivningar, mängdförteckningar, kalkyler och övriga erforderliga handlingar kopplat till anläggningsentreprenader. - Framtagande av drift- och underhållsplaner. - Framtagande av dokument för genomförandeplanering samt underlag för TA-planer. - Framtagande av underlag för relationshandlingar