Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning med tillhörande kringtjänster
Referensnummer: 17-0017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med ansökan att delta i upphandling avseende städtjänster samt kringtjänster, i enlighet med denna ansökningsinbjudan. Uppdraget omfattar städning med tillkommande kringtjänster till kontors-, produktions- och lagerlokaler i Göteborg. Total lokalarea inom uppdraget är ca 35 000 kvm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50000000 Reparation och underhåll, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborg Energi inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med ansökan att delta i upphandling avseende städtjänster samt kringtjänster, i enlighet med denna ansökningsinbjudan. Uppdraget omfattar städning med tillkommande kringtjänster till kontors- produktions- och lagerlokaler i Göteborg. Total lokalarea inom uppdraget är ca 35 000 kvm. Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande enligt de förutsättningar som ges i lag (2016:1146) om upphandling inom områdena vatten, energi, transporter och posttjänster (LUF) och angränsande regelverk. Samtliga villkor för anbudsansökan och deltagande i upphandlingen framgår av denna ansökningsinbjudan.
Målsättningen med städningen är att upprätthålla en hög städkvalitet så att verksamheterna kan bedrivas i en representativ, ren och trivsam inre miljö.
Platsbesök kommer att erbjudas och krävas av utvalda anbudsgivare.