217637-2020 - ResultatSverige-HELSINGBORG: Avfallstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av lastväxlarflak, containrar m.m.
Referensnummer: 19/0459
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
NSR upphandlar genom denna upphandling:
— Intern körning på huvudanläggning och respektive ÅVC-anläggning samt tömning av lastväxlarflak (containrar) med hushållsavfall och därmed jämförligt avfall, som finns utplacerade i Helsingborgs stad. (Benämnt Block A)
— Transporter av lastväxlarflak och liftdumpercontainrar från och till ÅVC-anläggningarna för tömning vid huvudanläggningen i Helsingborg och utsättning på ÅVC-anläggningarna. (Benämnt Block B)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen