217642-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala klienter
Referensnummer: KS 2022-499
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Då nuvarande avtal går ut inom kort behöver Norrtälje kommun upphandla nytt avtal gällande digitala klienter.
Syftet är att säkerställa leverans av Digitala klienter under kommande avtalsperiod. Detta för att trygga kommunens befintliga leverans utan att för den delen påverka verksamheternas funktionalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Norrtälje kommun är upphandlande myndighet
Upphandlingen omfattar Digitala klienter, vilket innefattar exempelvis:: Datorer, surfplattor, mobiltelefoner samt  kringutrustning. Upphandlingen är ej uppdelad i flera anbudsområden och anbud ska därför läggas på det totala behovet som beskrivs i upphandlingsinformationen.
Norrtälje kommun avser att teckna avtal med totalt en (1) leverantör.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14 § LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.
Beställaren beräknar att under uppgiven avtalsperiod avropa Digitala klienter för ett värde av ca 50 miljoner kronor, med en takvolym som uppgår till 60 miljoner kronor.
Avtalet innehåller inte några utfästelser att avropa en viss volym under avtalsperioden. Det verkliga utfallet är helt beroende av vilka behov som uppstår under avtalets löptid och antagen leverantör förväntas ha kapacitet att leverera utifrån faktiskt behov.
Frågor om upphandlingsdokumenten ska ställas via funktionen för Frågor och Svar direkt i ärendet i e-Avrop.