217661-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sisjödal - Nyproduktion Bostäder
Referensnummer: FBU 2017-0130 (2)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nybyggnation av 146 lägenheter med en BOA om 8 589 kvm vid Sisjöbäckens Väg, Västra Frölunda, Göteborg. Entreprenaden omfattar 5 huskroppar enligt nedanstående.
— Hus 10, lamellhus i fem våningar med underliggande källare och garage,
— Hus 21, punkthus i fyra våningar,
— Hus 22, punkthus i fyra våningar,
— Hus 31, punkthus i sex våningar med underliggande källare,
— Hus 32, punkthus i fyra våningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen