217683-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggarbeten
Referensnummer: TND/2018:339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser byggarbeten, måleriarbeten, fönsterrenovering, golv, kakel och klinker på
Solna stads fastigheter samt stadens inhyrda lokaler och fastigheter tillhörande Råsunda
Förstads AB, Solna Vatten AB och Överjärva Gård AB. Även övriga förvaltningar inom
Staden ska vid behov kunna nyttja tecknat ramavtal.
Uppskattad årsvolym under avtalsperioden är ca 50 MSEK. Ingen volym kan garanteras.
Ingen av de anbudsgivare som Beställaren har tecknat ramavtal med är garanterad en viss
Volym. Avrop som Beställaren beräknar kosta över tre (3) MSEK kommer att avropas genom en
Förnyad konkurrensutsättning. Beställaren har för avsikt att, under förutsättning att
Tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer, teckna avtal med fyra (4) anbudsgivare.
Detaljer om kontraktsarbetena anges vid respektive avrop/förnyad konkurrensutsättning samt redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44230000 Byggnadssnickerier, 45210000 Byggnadsanläggning, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261310 Plåtslageri, 45262300 Betongarbeten, 45262522 Murning, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421132 Montering av fönster, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45442100 Målning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71550000 Smedtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen