217762-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning
Referensnummer: UH-2023-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Snöröjning och halkbekämpning av parkeringsplatser, infartsvägar, skolgårdar o.dyl. inom Beställarens fastighetsbestånd enligt Beställarens anvisningar och de förutsättningar som framgår av förfrågningsunderlaget med tillhörande dokument. Avtalet omfattar även extra snöröjning och halkbekämpning samt flyttning av snömassor efter avrop. Ytor som inte framgår av entreprenadbeskrivningen, såsom innergårdar, sköts av B:s egen personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område A Centrum
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: snöröjning och halkbekämpning
Omfattning: se kartor
Mängd: vid behov
Område B Charlottenborg
Del nr: 2
Område C Ekön
Del nr: 3
Område D Väster
Del nr: 4
Område E Bråstorp
Del nr: 5
Område F Borensberg
Del nr: 6
Område G Tjällmo
Del nr: 7