2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av kalkning av sjöar och våtmarker
Beskrivning: Det sura nedfallet under 1900-talet har försurat sjöar och vattendrag. För att motverka försurningen kalkas kontinuerligt drygt 300 objekt inom kalkningsprogrammet. Målet med kalkningen är att i försurade sjöar och vattendrag bevara eller återskapa ett för platsen naturligt växt- och djurliv till dess att försurningen upphör. Länsstyrelsen ansvarar övergripande för kalkningsprogrammet på länsnivå medan kommunerna ofta benämns huvudmän. Länsstyrelsen upphandlar kalkning för hela länet i samförstånd med huvudmännen. Information om Länsstyrelsen i Gävleborgs län, dess organisation och verksamhet kan fås på Länsstyrelsens hemsida: www.lansstyrelsen.se/gavleborg.
Intern identifierare: 581- 2961-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 60445000 Flygtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del (1)