Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskiner Motala kommun.
Referensnummer: UH-2016-126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Motala kommun har sedan tidigare upphandlat anläggningsmaskintjänster för andra maskinklasser men behöver nu genomföra en ny upphandling för att säkerställa att behovet av maskiner uppfylls. Denna upphandling avser hjulburna grävmaskiner 5,1–6 ton, klass 21.2411 och 6,1-8 ton, klass 21.2412 för avrop vid behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hjulburen grävmaskin 5,1–6 ton, klass 21.2411.
Del nr: 2
Hjulburen grävmaskin 6,1-8 ton, klass 21.2412.