Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltprogram
Referensnummer: UH-2022-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Fra kommer under de närmsta åren att byta ut inomhusskyltar. I det första steget kommer en nyproducerad byggnad förses med skyltar. Därefter kommer övriga byggnader att få samma typ av skyltning. Skyltprogramet kommer att bestå av orienteringsskyltar, hänvisningsskyltar, och destinationsskyltar. Upphandlingen omfattar tillverkning och leverans av skyltar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar, 31523200 Permanenta informationsskyltar, 39174000 Butiksskyltar, 44423000 Diverse artiklar, 44423400 Skyltar och liknande föremål, 44423450 Namnskyltar, 44423460 Adresskyltar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det antal skyltar som finns angivet i dokument "04-0-2 Skylttyper antal" är det antal skyltar som beräknas för den nyproducerade byggnaden. Därutöver beräknas samma mängd även behövas totalt till alla övriga byggnader.