En förteckning över och kortfattad beskrivning av urvalskriterierna:
Erfarenhet.
E skall ha erfarenhet från minst två (2) projekt innehållande nybyggnad av skola och storkök eller nybyggnad av äldreboende och storkök eller nybyggnad av skola, äldreboende och storkök, under de senaste fem (5) åren. Volymen skall ha uppgått till minst 50 000 000 per projekt.
Det skall anbudsgivaren styrka genom att i 6.5 Anbudsformulär ange projekt och kontaktperson. Kontaktpersonerna kommer att kontaktas för att bekräfta tidigare erfarenhet. Tidigare projekt hos Beställaren får också uppges.
Es yrkeskunnande.
Påstående om E:
2. E uppträder effektivt, korrekt och serviceinriktat.
5. E har som helhet genomfört uppdraget på ett professionellt och genomtänkt sätt.