217972-2017 - ResultatSverige-Angered: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kodammarnas avloppspumpstation.
Referensnummer: 513
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Befintlig pumpstation skall ersättas med en ny. Byggnation kommer att ske i flera på varandra efterföljande entreprenader varav aktuell entreprenad, BE1, är den första.
BE1 omfattar i huvudsak byggnation av pumpsumpar, brunnar och ledningar.
2 pumpsumpar och 3 brunnar varav 2 inkopplingsbrunnar utförs enligt sänkbrunnsprincipen. Ledningsförläggningar av ledningar utförs med hjälp av rörtryckning.
Byggnation kommer att ske på mark med komplicerade geotekniska förutsättningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42122000 Pumpar, 42122220 Avloppspumpar, 44130000 Avloppshuvudledningar, 44131000 Avloppsbrunnar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se AF.