Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya Långedragsskolan, Nybyggnad, Utförandeentreprenad
Referensnummer: N230- 0261/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggnaden ska inrymma 240 elever i en till två paralleller i en F-6 skola. Skolan ska inrymma ett tillagningskök samt en idrottssal.
Den nya skolan uppförs i 2 st fulla plan och ett indraget tredje plan samt delvis källare med teknikutrymmen. BTA ca 3650 m2, LOA ca 3100 m2 samt utvändig area ca 3200 m2.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den nya skolan uppförs i 2st fulla plan och ett indraget tredje plan samt delvis källare med teknikutrymmen. BTA ca 3650 m2, LOA ca 3100 m2 samt utvändig area ca 3200 m2.