217998-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Takläggning och takmålning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omläggning tak, Stora Paradiset på Utö
Referensnummer: 19/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45261200 Takläggning och takmålning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsannons
Denna annons är ett förhandsannons med avsikt att vid framtida upphandling kunna förkorta anbudstiden.
Renovering av yttertaket
Tegel demonteras varsamt och skall återmonteras.
Underliggande eventuell skadad konstruktion åtgärdas.
Underliggande konstruktion är av speciell art och hänsyn måste tas till denna.
Även arbete med fasad planeras.
Utförandet skall ske på ett för huset tidsenligt sätt så dess kulturhistoriska värde bibehålls.