218083-2018 - ResultatSverige-Fagersta: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny förskola
Referensnummer: 2018.5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser en nybyggnad som ska inrymma förskola, LSS-boende samt nattis.
Byggnaden ska även inrymma ett mottagningskök.
Utvändigt är det parkeringar för personal, platser för hämtning och lämning och utvändig lekyta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45236000 Markanläggning, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45261310 Plåtslageri, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen