218088-2019 - PlaneringSverige-Boden: Dokumentförstörare
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av Dokumentförstörare
Referensnummer: FM2019-4189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30191400 Dokumentförstörare
II.1.4.
Kort beskrivning
FM har för avsikt att upphandla standardsortiment (benämns sedan: bassortiment i texten) inom dokumentförstörare med ”cross-cut” och automatisk smörjningsfunktion av skärverken för myndigheterna FM och FMV,
Som ska användas vid förstöring av hemliga handlingar som innehåller säkerhetsklassificerade uppgifter.
FM/MUST (Militära Underrättelse Tjänst) har varit med i kravställandet av produkterna så att myndigheternas säkerhetsföreskrifter efterlevs.
Vilken säkerhetsnivå, vilken typ av media som ska förstöras samt volymen som ska förstöras återfinns i Bilaga 2 – Kravspecifikation.
Utifrån myndigheternas behov har ett bassortiment tagits fram och sortimentet kommer att bli en produktkatalog i FM affärssystem.
FMs mål är att teckna ramavtal med en (1) leverantör för att tillgodose behovet inom ovanstående.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30191400 Dokumentförstörare, 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen