See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nutrition
Beskrivning: Nutrition för speciella medicinska näringsändamål, t ex näringsdryck och sondnäring. Avtalat sortiment nyttjas till största delen via individuell förskrivning till patient i hemmiljö, för resterande del för slutenvård. Regionen har samverkansavtal med länets 49 kommuner. Pågående avtal upphör 2026-10-31. Denna upphandling avser nutritionsprodukter för vård av både sluten-och öppenvårdspatienter.
Intern identifierare: RS 2026-00086
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15880000 Speciella näringsprodukter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: VGR Anbudsinbjudan och avtal upphandling Nutrition
Beskrivning: Nutritionsprodukter, livsmedel för speciella medicinska näringsändamål
Intern identifierare: 1839514-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Position 10 Berikning fett
Intern identifierare: 1581278-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Position 20 Berikning kolhydrat pulver
Intern identifierare: 1581248-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Position 30 Berikning kolhydrat flytande
Intern identifierare: 1587601-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Position 40 Berikning protein
Intern identifierare: 1573031-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Position 50 Berikning fett och kolhydrat
Intern identifierare: 1581483-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Position 41 Berikning protein växtbaserat
Intern identifierare: 1879984-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Position 60 Berikning fett och protein
Intern identifierare: 1587635-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Position 70 Berikning komplett
Intern identifierare: 1587644-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Position 80 Näringdryck bas fiber
Intern identifierare: 1573804-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Position 90 Näringsdryck bas
Intern identifierare: 1585975-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Position 100 Näringsdryck Yoghurtkaraktär
Intern identifierare: 1586090-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Position 110 Näringsdryck proteinrik
Intern identifierare: 1586267-12
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Position 120 Näringsdryck energi och proteinrik
Intern identifierare: 1587510-13
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Position 130 Näringsdryck energirik och proteinrik med fiber
Intern identifierare: 1587670-14
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Position 140 Näringsdryck energirik och proteinrik
Intern identifierare: 1587749-15
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Position 150 Näringsdryck extra energirik och proteinrik med fiber
Intern identifierare: 1587774-16
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Position 160 Näringsdryck extra energirik och proteinrik
Intern identifierare: 1588180-17
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Position 170 Näringsdryck extra energirik och extra proteinrik
Intern identifierare: 1588225-18
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Position 171 Näringsdryck extra energirik och extra proteinrik med fiber
Intern identifierare: 1876587-19
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Position 180 Näringsdryck extra energirik+ och extra proteinrik
Intern identifierare: 1591198-20
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Position 190 Kosttillägg i pulverform
Intern identifierare: 1591214-21
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Position 200 Kosttillägg ej komplett bas
Intern identifierare: 1591222-22
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Position 210 Kosttillägg ej komplett bas med protein
Intern identifierare: 1596990-23
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Position 220 Näringsdryck diabetes
Intern identifierare: 1597012-24
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Position 230 Näringsdryck/Kosttillägg njursvikt
Intern identifierare: 1597016-25
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Position 231 Berikning protein njursvikt
Intern identifierare: 1878567-26
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Position 240 Kosttillägg växtbaserad
Intern identifierare: 1597076-27
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Position 250 Kosttillägg preoperativ
Intern identifierare: 1597102-28
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Position 251 Näringsdryck perioperativ
Intern identifierare: 1885472-29
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Position 260 Kosttillägg ej komplett växtbaserad
Intern identifierare: 1612485-30
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Position 270 Näringsdryck hydrolyserad
Intern identifierare: 1612603-31
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Position 280-290 Produktgrupp 1 Kosttillägg aminosyrabaserad
Intern identifierare: 1612704-32
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Position 300-320 Produktgrupp 2 Kosttillägg konsistensanpassad
Intern identifierare: 1618482-33
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Position 340 Näringsdryck barn standard
Intern identifierare: 1618483-34
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Position 350 Näringsdryck barn energi med fiber
Intern identifierare: 1618645-35
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Position 360 Näringsdryck barn energi
Intern identifierare: 1618665-36
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: Position 370 Kosttillägg barn konsistensanpassad
Intern identifierare: 1618697-37
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: Position 371 Kosttillägg barn konsistensanpassad växtbaserad
Intern identifierare: 1878267-38
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: Position 380 Näringsdryck barn extra energirik
Intern identifierare: 1618704-39
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: Position 390 Näringsdryck barn hydrolyserad
Intern identifierare: 1618709-40
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: Position 400-430 Produktgrupp 3 Sondnäring standard och energi
Intern identifierare: 1619501-41
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: Position 440-450 Produktgrupp 4 Sondnäring proteinrik
Intern identifierare: 1620123-42
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: Position 460-470 Produktgrupp 5 Sondnäring lågvolym
Intern identifierare: 1620603-43
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: Position 480-490 Produktgrupp 6 Sondnäring energi- och proteinrik
Intern identifierare: 1620650-44
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: Position 500 Sondnäring diabetes
Intern identifierare: 1621280-45
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: Position 501 Sondnäring diabetes energirik
Intern identifierare: 1876704-46
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: Position 510 Sondnäring växtbaserad energi- och proteinrik med fiber
Intern identifierare: 1621393-47
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: Position 520 Sondnäring växtbaserad
Intern identifierare: 1621403-48
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: Position 530 Sondnäring hydrolyserad
Intern identifierare: 1622025-49
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: Position 540 Sondnäring extra proteinrik med måttligt energiinnehåll
Intern identifierare: 1622047-50
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: Position 550 Sondnäring barn yngre än ett år
Intern identifierare: 1622068-51
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: Position 560 Sondnäring barn yngre än ett år hydrolyserad
Intern identifierare: 1622077-52
Del (anbudsområde): LOT-0054
Titel: Position 570-610 Produktgrupp 7 Sondnäring barn
Intern identifierare: 1622104-53
Del (anbudsområde): LOT-0055
Titel: Position 620 Sondnäring barn hydrolyserad
Intern identifierare: 1622144-54
Del (anbudsområde): LOT-0056
Titel: Position 630 Sondnäring barn partiellt hydrolyserad
Intern identifierare: 1623034-55
Del (anbudsområde): LOT-0057
Titel: Position 640 Sondnäring barn energilåg
Intern identifierare: 1623050-56
Del (anbudsområde): LOT-0058
Titel: Position 650 Fiberprodukt för enteral nutrition
Intern identifierare: 1623073-57
Del (anbudsområde): LOT-0059
Titel: Position 660 Komjölksproteinfri formula hydrolyserat protein
Intern identifierare: 1625773-58
Del (anbudsområde): LOT-0060
Titel: Position 670 Komjölksproteinfri formula hydrolyserat protein med MCT-fett
Intern identifierare: 1626066-59
Del (anbudsområde): LOT-0061
Titel: Position 680 Komjölksproteinfri formula hydrolyserad fria aminosyror
Intern identifierare: 1626105-60
Del (anbudsområde): LOT-0062
Titel: Position 690 Kosttillägg barn aminosyrabaserad
Intern identifierare: 1626126-61
Del (anbudsområde): LOT-0063
Titel: Position 700 Aminsyrabaserad elementardiet
Intern identifierare: 1626137-62
Del (anbudsområde): LOT-0064
Titel: Position 710-780 Proteinreducerat
Intern identifierare: 1627750-63
Del (anbudsområde): LOT-0065
Titel: Position 790-910 Medfödda metabola ämnesomsättningsdefekter
Intern identifierare: 1627990-64
Del (anbudsområde): LOT-0066
Titel: Position 920 Förtjockningsmedel
Intern identifierare: 1632935-65
Del (anbudsområde): LOT-0067
Titel: Position 930 Förtjockningsmedel barn
Intern identifierare: 1633023-66
Del (anbudsområde): LOT-0068
Titel: Position 940 Proteinberikning av modersmjölk
Intern identifierare: 1633055-67
Del (anbudsområde): LOT-0069
Titel: Position 950-960 Produktgrupp 8 Modersmjölkersättning anpassad till prematura barn
Intern identifierare: 1633078-68
Del (anbudsområde): LOT-0070
Titel: Position 961 Modersmjölksersättning/kosttillägg vid njursjukdom och njursvikt
Intern identifierare: 1887959-69
Del (anbudsområde): LOT-0071
Titel: Position 962 Kosttillägg vid hyperkalcemi
Intern identifierare: 1887967-70
Del (anbudsområde): LOT-0072
Titel: Position 970-980 Ketogen kost komplett
Intern identifierare: 1633207-71
Del (anbudsområde): LOT-0073
Titel: Position 990 Berikning MCT-fett
Intern identifierare: 1633436-72
Del (anbudsområde): LOT-0074
Titel: Position 1000 Vitamin- och mineral med särskild sammansättning
Intern identifierare: 1633450-73
Del (anbudsområde): LOT-0075
Titel: Position 1010-1020 Produktgrupp 10 Antisekretorisk faktor
Intern identifierare: 1633454-74
Del (anbudsområde): LOT-0076
Titel: Position 1030-1040 Produktgrupp 11 Modersmjölkersättning baserad på mjölk till friska spädbarn
Intern identifierare: 1855126-75