218206-2017 - ResultatSverige-Umeå: Grävning och schaktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Miljövårdsarbeten med grävmaskin inom EU LIFE projektet ReBorN.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerbottens län.
Nuts-kod SE331 Västerbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
EU-Life projektet ”ReBorN” är ett femårigt EU projekt med syftet att restaurera flottledsrensade vattendrag.
Norrländska älvar har används för att transportera timmer och för att underlätta timrets framfart rätades och rensades vattendrag på block och sten.
Vattendragssträckor ska återställas med hjälp av grävmaskin till naturlikt ursprung som möjligt med hjälp av grävmaskiner av olika storlek beroende på vattendragets storlek.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45236000 Markanläggning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.