21821-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Utbildning av personal
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Högskolekurs i socialrätt 7,5 HP
Referensnummer: Ks26 2022-101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79632000 Utbildning av personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun har en hög personalomsättning och svårigheter med att rekrytera rätt kompetens då det är brist på socionomer som söker till de utannonserade tjänsterna. Vi behöver därför anställa medarbetare med annan beteendevetenskaplig utbildning och ge dem den grundläggande juridiska kompetens som krävs i yrket. Upphandlingen sker i samverkan mellan Leanlinks Råd och Stöd, Social- och omsorgsförvaltningen och Integrations- och arbetsmarknadsförvaltningen.
Kursen, 7.5 hp, ska behandla de juridiska grunderna med tyngdpunkt på socialrätten som rättsområde och fokusera på hur lagarna ska tillämpas.
Följande ska ingå i utbildningen:
? Socialtjänstlagen
? Hälso- och sjukvårdslagen
? Vård av unga
? Vård av missbrukare
? Lag om psykiatrisk tvångsvård
? Stöd och service till vissa funktionshindrade
? Förvaltningsrätt
? Familjerätt
? Huvudprinciper avseende offentlighet och sekretess
Kursen ska genomföras i form av distansutbildning via nätet i form av föreläsningar, diskussionsforum och individuella uppgifter. Deltagare som genomgått uppdragsutbildning med godkända examinationsuppgifter ska erhålla högskolepoäng och kursbevis. Övriga deltagare får ett intyg över genomgången kurs.
Första kursstart är september 2023, på kvartsfart distans.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79632000 Utbildning av personal, 80000000 Undervisning och utbildning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal med max tre leverantören.