218215-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Genomlysningslab med tippbart bord, NLN
Referensnummer: DU-UPP18-0089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Genomlysningslab med tippbart bord och C-båge
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser köp av 1 st röntgenutrustning med genomlysningsfunktion, tippbart bord och C-bågetyp till Radiologiska kliniken Nyköping och som ska placeras där.
— Leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Option på teknisk serviceutbildning - Option på klinisk utbildning - Option på ytterligare 4 st. utrustning, varav 2 st. till Region Västmanland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen