218257-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svensk och italiensk restaurang på Stockholm Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2021-00312
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av en (1) svensk och italiensk restaurang placerad på Stockholm Arlanda Airport, Sky City.
Maten ska tillagas i enheten. Restaurangen ska erbjuda kunderna ett matutbud inspirerat från Sverige och Italien med en mix av det bästa såsom pasta, pizza, kebab med mera. Utbudet ska även inkludera vin, öl samt andra drycker anpassade utifrån matutbudet. Restaurangen ska därtill erbjuda kunderna dagens lunch, sallader samt en internationell à la carte-meny.
Möbleringen ska tilltala både små och stora sällskap samt både affärs- och privat-resenärer. Mat och dryck ska serveras på riktigt porslin och i glas.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 24 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen