218324-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling gällande Enkätundersökningar
Referensnummer: D23/01787.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose EKN:s behov av undersökningar. Främst gäller behovet intervjuundersökningar gentemot små och medelstora exportföretag i syfte att skapa publicitet. EKN behöver också en gång om året mäta små och medelstora företags kännedom om EKN.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79310000 Marknadsundersökningar, 79311210 Telefonundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar undersökningar med telefonintervjuer som metod gentemot små och medelstora exportföretag.
Undersökningarna omfattar:
Undersökningar i syfte att skapa publicitet i media.
Undersökningar för att mäta företagens kännedom om EKN.