218325-2020 - ResultatSverige-Malmö: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för teknikkonsulter
Referensnummer: 20/00059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
VA SYD använder regelbundet tekniska konsulter för arbete då resurser inte finnes internt. Teknikområdena som ska handlas upp är:
1. Utredning VA ledningsnät
2. Projektering VA ledningsnät
3. Geotekniska tjänster
4. Miljötekniska tjänster
Anbudsgivare kan lämna anbud på alla eller enskilda område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen