Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: KS 2018/00538.20.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tryckeritjänster för successiva avrop under avtalstiden. Östra Göinge kommun (org. nr. 212000–0860) är upphandlande myndighet och agerar i denna upphandling som en inköpscentral enligt LOU för angivna kommuner och bolag enligt underlaget.
Efter genomförd upphandling avser Östra Göinge kommun att teckna ramavtal där andra upphandlande myndigheter och enheter enligt underlaget är avropsberättigade. Dessa har på förhand anmält intresse för att delta i upphandlingen och har därmed rätt att avropa från tecknade ramavtal från avtalsstart.
Upphandlande myndighet, Östra Göinge kommun, avser teckna ramavtal för en period om två år med möjlighet till förlängning i två (2) år med ett år i taget. Avtalsstart kan tidigast bli under juli månad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22300000 Vykort, gratulationskort och andra trycksaker, 22460000 Reklamtrycksaker, varukataloger och manualer, 30199700 Tryckt kontorsmateriel utom formulär, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79810000 Tryckning, 79820000 Trycktjänster, 79823000 Tryckning och leverans
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen