218387-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Investeringsfrämjande tjänster svenska scale-up-bolag i tillväxtfas inom energisektorn
Referensnummer: 2023-1689
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndigheten avser att genom denna upphandling kunna teckna ett ramavtal med en aktör som ska genomföra ett antal insatser i syfte att öka förutsättningarna för svenska tillväxtbolag att få in internationellt kapital och ägande. Öka tillväxttakten i sektorn, och på det viset påskynda energiomställningen och bidra till de energi och klimatpolitiska målen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av tjänsten som ska upphandlas - Uppdraget:
Bakgrund
Energimyndigheten vill skapa mötesplatser för investerare och svenska tillväxtbolag inom energisektorn. Behovet av kapital är stort, speciellt hos bolag som är i expansionsfas. Det är nödvändigt att internationalisera svensk energi- och klimatteknik för att öka takten i omställningen och för att främja tillväxten i sektorn. Att ta in internationella ägare öppnar upp för en internationell expansion vilket bidrar till omställningen globalt men också tillväxten i Sverige.
Vilka investeringar bör främjas genom upphandlade investeringsfrämjande tjänster?
Energiomställningen är helt central för att lösa klimatutmaningen. Omställningstakten behöver ökas och insatser för kommersialisering av energiinnovationer behöver därför accelereras för att vi ska nå de energi- och klimatpolitiska målen samt ta tillvara tillväxtmöjligheterna i sektorn. Forskning och innovation är avgörande för att bygga förståelse och hitta nya lösningar som kan bidra till att åstadkomma den systemtransformation som krävs.
Energiomställningen handlar i stort om att gå ifrån ett energisystem med hög andel fossil energi och lågt resursutnyttjande till ett energisystem baserat på förnybar energi, effektivt resursutnyttjande och cirkulära flöden. Vi är övertygade om att svenska innovationer i stort kan bidra till detta och har potential att både öka tillväxt i Sverige och minska miljö- och klimatpåverkan i världen. Energiomställningen handlar i stort om att skapa ett energisystem baserat på förnybar energi, effektivt resursutnyttjande och cirkulära flöden. Vi ser gärna att investeringarna som främjas genom satsningen är applicerbara inom något eller några av dessa.
Myndigheten har arbetat för att främja investeringar i start-ups och i mer mogna bolag, denna satsning ska helt fokusera på mer mogna bolag som primärt har en kommersiell kund. men som har ambitioner att växa och därför behöver kapital för sin expansion.
Myndigheten vill med satsningen vända sig till bolag som har ett kapitalbehov mellan 10 och 100 miljoner kronor. Kapitalet ska vara avsätt för att möjliggöra/underlätta en internationell expansion och/eller ökad produktion.
Syfte
Energimyndigheten avser att genom denna upphandling kunna teckna avtal med en (1) aktör som ska genomföra ett antal insatser i syfte att öka förutsättningarna för svenska tillväxtbolag att få in internationellt kapital och ägande. Öka tillväxttakten i sektorn och på det viset påskynda energiomställningen och bidra till de energi och klimatpolitiska målen.
Målsättningar och effekter som myndigheten vill uppnå
Det främsta målet med den upphandlade tjänsten är att öka investeringarna i svenska tillväxtbolag från internationella investerare. Ett annat mål är att öka intresset för svenska företag i branschen. Ett intresse som på lite sikt också kan leda till en investering.