Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skor till Kriminalvården
Referensnummer: 2019-8741
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18800000 Skodon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen föranleds av att gällande ramavtal för anskaffning av skor till intagna i anstalt samt häkten med nuvarande leverantör löper ut 31.12.2019.
Utöver intagnas skor till anstalter och häkten upphandlas i denna upphandlingen även skyddsskor till personalen och intagna inom arbetsdriften och inom kök.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej