Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av gravyrmaterial
Referensnummer: FM2019-5731
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar gravyrmaterial i plast och metall samt tillbehör och tjänster relaterade till dessa material. Försvarsmakten köper gravyrmaterial för ca 800 000 SSEK per år. Värdet bygger på historiska köp och ska endast ses som ett riktmärke. Försvarsmakten förbinder sig inte att beställa en viss volym.
Försvarsmakten avser att teckna ramavtal med en (1) ramavtalsleverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79822500 Grafisk formgivning, 44423450 Namnskyltar, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar gravyrmaterial i plast och metall samt tillbehör och tjänster relaterade till dessa material. Försvarsmakten köper gravyrmaterial för ca 800 000 SEK per år. Värdet bygger på historiska köp och ska endast ses som ett riktmärke. Försvarsmakten förbinder sig inte att beställa en viss volym.