218417-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Fagersta: Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städredskap, kemtekniska produkter och mjukpapper
Referensnummer: 2018.23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för successiva leveranser av städredskap inkl kringutrustning, kemtekniska produkter och mjukpapper enligt avtal och beställning.
Syfte.
Avtal skall tecknas mellan respektive kommun och leverantör i form av ramavtal som ger kommunen och förbund rätt att, under avtalsperioden, successivt avropa städredskap, kemtekniska produkter och mjukpapper i den omfattning som svarar mot det aktuella behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33700000 Hygienartiklar, 33741000 Handvårdsprodukter, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39224330 Hinkar, 39713430 Dammsugare, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen