2. Förfarande
Förfarande
Titel: KV Kalmar syd
Beskrivning: Uppdraget består av nybyggnation av anstalten i Kalmar. Fastigheten som den nya anstalten ska anläggas är på ca 26 Ha. Anstalten skall kunna inrymma 432 platser för intagna, varav 40 platser ska kunna ställas om till häktesplatser (gemensamhetshäkte). Kriminalvården ställer krav på säkerhet för en klass 2 anstalt, med tanke på val av skalskydd, byggnadssätt, dörrar, fönster, kameror, yttre skalskydd som perimeter o.s.v. Entreprenaden består av två delområden (E12 och E13), där sökande har möjlighet att delta i dialogen, samt i senare skede lämna anbud, på ett enskilt delområde eller båda delområdena i kombination beroende på vad som framkommer under dialogen med kvalificerade sökande. För mer detaljerad information vänligen se handling "Ansökningsinbjudan".
Intern identifierare: SPF2026-030
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: KV Kalmar syd