2. Förfarande
Förfarande
Titel: Genomlysnings- och lungröntgensystem Karlshamn
Beskrivning: Upphandlingen avser köp av ett (1) motoriserat multi-/ system för röntgengenomlysning, inklusive återköp och nedmontering av befintliga systemet, respektive köp av ett (1) system för lungundersökningar, båda till Röngtenvdelningen vid Blekingesjukhuset i Karlshamn. Leveransen omfattar även installation och intrimning av respektive system till driftfärdigt skick, dokumentation samt handhavande- och teknisk utbildning enligt beskrivning i upphandlingsdokumentationen. Dessutom ingår optioner om köp av avtal för respektive systems underhåll och service samt förnyad teknisk utbildning för kundens medicintekniska personal (omcertifiering). Upphandlingsområdet avseende lungröntgensystem omfattar även en option om inköp av två (2) mobila röntgenutrustningar, ytterligare direktdigitala detektorer av olika storlekar samt återköp av två (2) befintliga mobila röntgenutrustningar.
Intern identifierare: RB2024-0549
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33111200 Röntgenlaboratorier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Lungröntgensystem
Beskrivning: Upphandlingen omfattar köp av ett (1) lungröntgensystem till Blekingesjukhuset i Karlshamn, inkl. dokumentation, installation och utbildning i enlighet med upphandlingsdokumentationen. Dessutom ingår option om inköp av två (2) mobila röntgenutrustningar, ytterligare direktdigitala detektorer av olika storlekar, avtal om grund- och optionssystemens underhåll och service samt handhavande- och teknisk utbildning för kundens personal.
Intern identifierare: Lungröntgensystem
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Genomlysningssystem
Beskrivning: Upphandlingen avser köp av ett (1) motoriserat multi-/ system för röntgengenomlysning till Röngtenvdelningen vid Blekingesjukhuset i Karlshamn, inklusive återköp och nedmontering av befintliga systemet. Leveransen omfattar även installation och intrimning av systemet till driftfärdigt skick, dokumentation samt handhavande- och teknisk utbildning enligt beskrivning i upphandlingsdokumentationen. Dessutom ingår optioner om köp av avtal för systemets underhåll och service samt förnyad teknisk utbildning för kundens medicintekniska personal (omcertifiering).
Intern identifierare: Genomlysningssystem