218612-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Ansgarius 15 - Ombyggnad av lokaler till bostäder
Referensnummer: UH-2020-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Dagens kommunhus i kv Ansgarius – beläget mellan Västra Esplanaden / Norra Esplanaden / Västergatan / Nygatan i centrala Växjö - kommer att tomställas då Växjö kommun flyttar till det nya Stadshuset beläget vid Växjö Centralstation/Resecentrum under våren 2021.
Växjöbostäders målsättning är att i hjärtat av Växjö skapa ca 200-250 nya attraktiva bostäder med olika upplåtelseformer samt verksamhetslokaler / mötesplatser av de nuvarande kontorsbyggnaderna.
Delar av fastigheten kan komma att avyttras, vilket innebär andra fastighetsägare kan komma att driva projekt i fastigheten parallellt med detta projekt.
Tillbyggnad och/eller rivning av delar av fastigheten kan bli aktuellt.
Växjöbostäders avsikt är att projektet skall genomföras i två faser i samverkansform mellan entreprenör och beställare.
För mer information läs i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45211300 Byggnation av bostäder, 45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen