Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Oljor, glykoler och underhållsprodukter för mark- och marina system
Referensnummer: FM2019-1086
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09210000 Beredda smörjmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar leverans av oljor, glykoler och underhållsprodukter för mark- och marina system inom Försvarsmakten, FMV och Sjöfartverket och då framförallt motoroljor, transmissionsoljor, tryckoljor, glykoler och bromsvätskor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Oljor, glykoler och underhållsprodukter