218654-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggservice löpande arbeten
Referensnummer: GNU 2020/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för byggservicearbeten åt Falu kommun och Avesta kommun. Med byggservicearbeten menas mindre ombyggnationer, snickeriarbeten och andra löpande arbeten inom bygg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen