218673-2018 - ResultatSverige-Halmstad: Spel och leksaker; nöjesparksutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leksaker och lekmaterial
Referensnummer: KS 2017/00660
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37500000 Spel och leksaker; nöjesparksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett heltäckande sortiment av leksaker, spel, pussel mm till kommunens olika verksamheter, i första hand till förskolor och skolor. En stor del av efterfrågade produkter ska användas av barn 1 till 12 år gamla.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37520000 Leksaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Barn och unga är särskilt känsliga för påverkan av kemikalier. Med anledning av detta har Halmstads.
Kommun, på uppdrag av kommunfullmäktige, startat ett omfattande arbete kring "Giftfri miljö". Syftet är att minska barns och ungdomars exponering av farliga ämnen i kommunens olika verksamheter, lokaler och utemiljöer. Kommunens målsättning är att arbeta med leverantörer som aktivt arbetar för att minska.
Mängden farliga kemikalier i sina produkter och för att göra det kemiska innehållet i produkterna tydligt.
Och lättförståeligt för kunden.
Kommunen har separata avtal och upphandlingen omfattar ej: Hobbymaterial, skolmaterial, barnvagnar.
Och barncyklar, möbler för skola och förskola samt TV-spel med hyr/uthyrningsrättigheter.