Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och arbetsskor
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på arbetskläder i olika skyddsklasser och "vanliga" kläder inklusive tryck och arbetsskor för personalen på SRV återvinning AB, avrop kommer att ske successivt under avtalsperioden.
SRV återvinning AB har historiskt avropat för ca 1 MSEK per år. Dock lämnas det ingen garanterad volym.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18143000 Skyddskläder, 18200000 Ytterkläder, 18221000 Regnkläder, 18230000 Diverse ytterkläder, 18310000 Underkläder, 18830000 Skyddsskor, 18831000 Skor med stålhätta, 35113440 Reflekterande västar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen