2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel - mejerivaror
Beskrivning: Ramavtal livsmedel omfattar varuområdet mejerivaror enligt detta upphandlingsdokument. Avtalet omfattar också ordermottagning, leverans och fakturering av avtalade varor. Det finns angränsande ramavtal för livsmedel och ett visst parallellt sortiment kan förekomma inom de varugrupper som upphandlingen omfattar. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127889:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15551000 Yoghurt och övriga syrade mjölkprodukter