218926-2021 - ÄndringSverige-Växjö: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny elbussdepå Växjö
Referensnummer: 21RGK738
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213310 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg har beslutat att all stadbusstrafik i Växjö från och med halvårsskiftet 2023 enbart ska ske med EL-drift. För att detta ska fungera behövs det en ny depå där laddning och service/reparationer kan ske för dessa bussar.